Medzinárodný deň žien 2023
od Dr. Sandry

Hľadáte originálny darček pre niekoho blízkeho, alebo pre seba?

Darčekové balíčky

Medzinárodný deň žien 2023

8. marec Medzinárodný deň žien

Prečo sa oslavuje MDŽ?

Hoci si mnohí ľudia myslia, že vznik MDŽ súvisí s komunistickým režimom, veľmi sa mýlia. V skutočnosti má svoj pôvod v čase sociálnych kríz a príprav na nadchádzajúci svetový konflikt, kedy sa ženy začali zasadzovať o svoje práva a viac tak prenikali do verejného života. Konkrétne potom ide o pripomienku štrajku newyorských krajčírok, ktorá sa uskutočnila roku 1908.

Prvý medzinárodný zjazd socialistických žien sa konal v Stuttgarte roku 1907. Tu sa objavil návrh, aby bol ustanovený konkrétny deň v roku, kedy sa budú ženy schádzať a bojovať za svoje práva (vrátane toho volebného). Delegátky z 15 krajín sveta tak chceli upozorniť na túto problematiku širšiu verejnosť a zahrnúť do diskusie o ženských právach nielen ženy, ale aj mužov.

Dôležitou udalosťou sa potom stali nedeľné demonštrácie žien nespokojných so svojou situáciou na konci zimy v roku 1908, ktoré sa konali na popud Socialistickej strany USA. Jedno z týchto veľkých zhromaždení potom prebehlo 8. marca 1908 v New Yorku, ktorého ulicami pochodovalo zhruba 15 000 krajčírok vrátane mnohých imigrantiek. Demonštrovali tu za lepšie platy, kratšiu pracovnú dobu, politické a hospodárske práva žien, ale aj koniec detskej práce.

Sviatok žien sa na americkom území potom prvýkrát oslavoval 28. februára 1909 ako „Národný deň žien“, keď ho vyhlásila Americká socialistická strana. Do Európy sa však dostal až o dva roky neskôr, a to vďaka návrhu nemeckej socialistky a zakladateľky robotníckeho ženského hnutia Clary Zetkinovej. Tá na druhej medzinárodnej konferencii socialistických žien v Kodani presadila, aby sa z tohto dňa stal svetovo oslavovaný sviatok za účelom boja za volebné práva žien.

Okrem USA sa tak v roku 1911 deň žien prvýkrát oslavoval aj v niektorých európskych krajinách, ako bolo napríklad Rakúsko-Uhorsko, Nemecko, Švajčiarsko alebo Dánsko. Žiadny pevný dátum vtedy stanovený nebol, ale jednalo sa o niektorý deň vo februári alebo marci, pričom ženy sa zasadzovali hlavne o rovnoprávnosť a získanie volebného práva.

Dátum 8. marca bol pre oslavy dňa žien vybraný až po prvej svetovej vojne, a to predovšetkým kvôli veľkej demonštrácii a protestným akciám žien v Petrohrade roku 1917, čo predchádzalo februárovej revolúcii. Táto udalosť sa podľa juliánskeho kalendára konala poslednú nedeľu vo februári, čo v gregoriánskom kalendári zodpovedá práve 8. marci. Akonáhle cár neskôr abdikoval, dočasná vláda schválila volebné právo žien.

V roku 1975 potom Medzinárodný deň žien oficiálne uznala aj Organizácia Spojených národov, ktorá tento sviatok označila za pripomienku medzinárodného ženského boja za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj. Na začiatku nového tisícročia potom generálny tajomník OSN pri príležitosti MDŽ vydal posolstvo, kde zdôraznil problémy súčasnosti, ako je napríklad nerovnomerné zastúpenie žien v politike.

Medzinárodný deň žien v SR

V priebehu dejín sa oslavy Medzinárodného dňa žien menili, ľudia si k tomuto sviatku vytvorili úplne iný vzťah, majú s ním spojené odlišné asociácie ako v minulosti a na pôvodný zámer mnohí zabudli. Zatiaľ čo niektorí ľudia preto dnes na MDŽ kupujú svojim manželkám, mamičkám alebo babičkám pravidelne kvety alebo im aspoň poprajú, iní Medzinárodný deň žien okázalo ignorujú.

Mnohým totiž pripomína minulý režim, kedy boli jeho oslavy okázalé a rozhodne ich nešlo prehliadnuť. Ich typickým znakom boli červené karafiáty, povinné oslavy na pracoviskách alebo televízne gratulácie. Ženy sa vtedy prezentovali hlavne ako pracovníčky a bojovníčky za socializmus i mier a vrcholnou udalosťou bývalo stretnutie vybraných adeptiek s prezidentom, najvyššími predstaviteľmi vtedajšej vlády a komunistickej strany.

Mnoho ľudí neskôr prestalo Medzinárodný deň žien oslavovať v domnení, že išlo o umelo vytvorený sviatok, ktorý vymysleli zástupcovia komunistického režimu. Časť republiky ho tak vníma aj dnes a akékoľvek oslavy bojkotuje, ale predovšetkým mladšia generácia sa k jeho oslavám začína postupne vracať. Ako ľudskoprávny sviatok si ho však pripomínajú skôr na medzinárodnej úrovni a sústredia sa na rovnoprávnosť mužov a žien, ktoré majú v rôznych častiach sveta rôzne podmienky a príležitosti.

Kedy je MDŽ?

Pokiaľ ide o to, kedy sa oslavuje MDŽ, tento sviatok má dnes pevne stanovený dátum a každoročne sa teda oslavuje 8. marca. Veľa ľudí ale tiež zaujíma, na aký deň v týždni pripadá Medzinárodný deň žien 2023. Zatiaľ čo v minulom roku sa MDŽ oslavovalo v utorok, tento rok tento sviatok vychádza konkrétne na stredu.

Zdroj: https://www.radimeako.sk Čítať ďalej
Pri objednávke nad 49€
dostanete očný krém s kofeínom
v hodnote 20€ ako darček odo mňa
Očný krém zadarmo pri objednávke nad 49€

Vaše recenzie na očný krém s kofeínom:

Všetky naše produkty